Többször találkoztam már azzal az érvvel a keresztény könnyűzene mellett, miszerint csak a szöveg, a tartalom számít, a zene lényegtelen. Vizsgáljuk meg, valóban megállja-e a helyét az, hogy a liturgikus éneknek csak a szövege számít!
Járjuk körbe ezt a kérdést versenyautós szempontból is. Van egy erős és könnyű, V8-as motorunk. Mibe építjük be, ha pl. a Hungaroringen akarunk versenyezni? Egy divatos SUV karosszériába vagy egy áramvonalas, jó tulajdonságokkal rendelkező, eredendően pályaversenyzésre építettbe? Nyilvánvalóan az utóbbiba, hiszen így kapunk gyorsabb, vezethetőbb, összességében jobb autót. Az SUV karosszériás is gyorsabb lenne, mint a többi szabadidő autó, de egy rendes pályaautótól jelentősen elmaradna.
De hogy van ez a zenénél? A gregorián zenében a tartalom és a forma összhangban van egymással. Kiegészítik, "szolgálják" egymást. A világi könnyűzenénél ez szintén így van. A dallam ugyanazt a lelkületet, hangulatot hozza ki az emberből, mint a szöveg. A keresztény könnyűzene ennek nem tesz eleget. A zene nincs összhangban a szöveggel. A keresztény könnyűzene dallamai a világi könnyűzene szövegét szolgálják. Ha szöveg nélkül hallgatjuk, akkor a világi könnyűzene lelkületét hozza elő. De ne csapjuk be magunkat, sokaknak akkor is a világi lelkiséget hozza elő, ha hallják a keresztény szöveget. Feltehetjük a költői kérdést: Ha a hétköznapokban hallott zenei stílust halljuk a szentmisén, akkor hogy emelkedünk ki onnan? Hogyan szakadunk ki a világiból, hogy csak Istenre figyeljünk? Nem elég az, hogy a szöveg más, mint a világi, a formának is ezt kell szolgálnia!
Ott is "kilóg a lóláb" ennél az érvelésnél, hogy a liturgikus énekről beszélünk. Ének, tehát szövegből és dallamból áll. Ha nem lenne fontos a dallam, akkor nem kellene zenét írni a szöveghez. Elég lenne prózában felolvasni a szöveget. Mégis sok szöveget megzenésítünk, pont azért, mert ha jó zenét írunk hozzá, az segít a tartalomban elmélyülni, kiegészíti azt. Akkor mégiscsak fontos a forma is? Igen, eléggé fontos. A lényeg, hogy a forma és a tartalom összhangban legyen. Ha ez a feltétel nem teljesül, - és a "gitáros" énekeknél ez nem mondható el - akkor csak összezavarjuk a hallgatóságot. És a zavarodottságból jó még nem született.
Forma és tartalom összhangja. Ez a kulcs a jó egyházzenéhez. A könnyűzenei eszközök eleve nem arra rendeltettek, hogy az egyházi szövegek lelkületét szolgálják. Ne keverjünk össze olyan dolgokat, melyek nem egészítik ki - "kiütik" - egymást!
"Így beszéljetek inkább: az igen igen, a nem nem. Ami ezenfelül van, a gonosztól való." (Mt 5,37) - A keresztény könnyűzene azt mondaná ha ember lenne, hogy: jaj, mégsem!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése